2022 ORANZ National Points for South Island Points scroll down
The best three rounds, being one short course, one enduro and one other, determine the Finals points
Palmerston North Short Course (NI)Nelson Enduro (SI)Woodhill (Auckland) Enduro (NI)Christchurch Short Course (SI)Christchurch Enduro (SI)Waikato Short Course (NI)
Class 1Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinals points
1Dan Fisher66662
107Todd Graham3338711
116Kevin Nankivell20209
118Daniel Powell32327
144Brad Harvey62624
157Tony McCall65653
169Paul Eayrs58585
178Donn Attwood54546
182Tim Ackers21218
189Trevor Cooper121210
197Tony Attwood0011
Class 3Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinals points
310Connor Nicklin6426901
333Brendon Old7218901
341Andrew Green26265
353Braden Hill006
375Grant Adamson44444
383Peter May5414683
385Dale McKenzie006
398Kevin Cooper006
Class 4Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinals points
450Jess Fairclough5426801
Class 5Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinals points
514Dale Strong20204
533Daniel Rusbatch26263
551Holly Russell66662
580Alister Manning70701
Class 8Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
810Arlene Frost18187
822Paul Hackett72721
826Shayne Huxtable2730573
841Ricky May41414
844Darrin Thomason14149
863Leigh Bishop5812702
866Martin van Der Wal380385
887Nick Leahy14148
893Malcolm Langley38386
898Grant Rosenberg0010
Class 9Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
900Maurice Bain26262
966Arnold Jones72721
Class 10Car #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
1006John Hodgson28282
1011Ed Hiestand54541
Class CCar #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
C04Steve Hughes28283
C32Martin Jesson26264
C44Leroy Force48482
C63Matthew Bishop72721
Class UCar #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
U07Wayne Spicer4310535
U08Sean Dunn37376
U13Ben MacArthur5232842
U22Carl Ruiterman72541261
U29Michael Green14148
U31Shane Watts101010
U33Phillip Johnston6611
U63Matthew Bishop0011
U66Roger McKay62623
U72Scott Mitchell548623
U77William Geuze29297
U81Keegan Terrell12129
U83Scott Munro0011
Class SCar #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
S12Slim Slee12125
S13Blake Speirs66341002
S16Joel Giddy54721261
S26Brodie Anderson40404
S43Brian Rutgers56563
S68Mark Davis008
S75Aaron Rogers10106
S84Gavin Storer887
Class MCar #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
M06Kenna Baker62622
M97Riley Parkes72721
Class MTCar #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
MT1Kadin Thomason72721
Class STCar #NameRND1RND2RND3RND4RND5RND6TotalClass PLOverAll PLClass PointsBonusFinal Points
ST1Holly Russell54541
ST3Reeve Giddy48482
ST10Enzo Hackett003
2022 ORANZ South Island Points (These points only go towards South Island Trophies)
Nelson Enduro (SI)Christchurch Short Course (SI)Christchurch Enduro (SI)Wade Densem Enduro (SI)
Class 1Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
1Dan Fisher66661
107Todd Graham38382
116Kevin Nankivell20204
118Daniel Powell32323
189Trevor Cooper12125
197Tony Attwood006
Class 3Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
310Connor Nicklin26262
333Brendon Old18183
353Braden Hill005
375Grant Adamson44441
383Peter May14144
385Dale McKenzie005
398Kevin Cooper005
Class 4Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
450Jesseka Fairclough26261
Class 5Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
514Dale Strong20202
533Daniel Rusbatch26261
Class 8Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
810Arlene Frost18183
826Shayne Huxtable30302
844Darrin Thomason14144
863Leigh Bishop12125
866Martin van der Wall006
893Malcolm Langley38381
898Grant Rosenberg006
Class 9Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
900Maurice Bain26261
Class 10Car #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
1006John Hodgson28281
Class CCar #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
C32Martin Jesson26261
Class UCar #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
U07Wayne Spicer10106
U13Ben MacArther32322
U22Carl Ruiterman54541
U29Michael Green14144
U33Phillip Johnston668
U63Matthew Bishop009
U72Scott Mitchell887
U81Keegan Terrell12125
U83Scott Munro009
U90Jamie McKinstry18183
Class SCar #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
S12Slim Slee12125
S13Blake Speirs34344
S16Joel Giddy72721
S26Brodie Anderson40403
S43Brian Rutgers56562
S68Mark Davis008
S75Aaron Rogers10106
S84Gavin Storer887
KIWI TRUCKS
Class MCar #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
M06Kenna Baker62622
M97Riley Parkes72721
Class MTCar #NameSIRND1SIRND2SIRND3SIRND4Total SIClass PLOverAll PL
MT1Kadin Thomason72721